Sınavlar hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cambridge ESOL Sınavlarına nasıl kaydolabilirim?
Cambridge ESOL sınavları yalnızca yetkili sınav merkezlerimizde alınabilir


Kaç çeşit Cambridge ESOL sınavı var?
Cambridge ESOL her düzeydeki İngilizce öğrenene uygun seviye ve branşta sınav sunabilmektedir (örneğin,  Çocuklar İçin İngilizce YLE, İş İngilizcesi, Genel İngilizce) ve İngilizce Öğretmenlerine dünyaca geçerli mesleki sertifikalar.

Cambridge ESOL sınavlarının tüm listesini görüntüleyin


Bir sınavın ücreti nedir?
Her merkezde sorumlu Bölge Sekreteri sınavları yürütmekle görevlidir. Sınavların ne zaman ve nerde olduğunu, ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini, sınava kaydolmak için gerekenleri bu görevliden öğrenebilirsiniz.

Sınavın bir bölümünü elimde olmayan nedenlerle kaçırırsam ne olur?
Bu durumlarda vakit geçirmeden merkezlerde sorumlu Bölge Sorumlusuna başvurun. Konuşma testini ( bazı sınavlar için de Dinleme testini) kaçırırsanız bir başka zaman girmeniz mümkündür. Başka bir zaman tekrar girmenizin mümkün olmadığı durumlarda Cambridge ESOL sizin için girdiğiniz bölümler üzerinden bir değerlendirme yapabilir. Ama elde olmayan nedenlerden dolayı birden fazla bölümünü kaçırmışsanız ücretiniz size geri ödenir.

Sınava giremezsem paramı geri alabilir miyim?
Sınava sağlık sorunları nedeniyle girememe durumundaysanız ya da sınav saatinde hastaysanız sınav merkezine başvurup ücreti geri alabilirsiniz.

Sınava girememişsem daha sonra yeniden girme hakkım var mı?
Hayır. Maalesef sınav ücretini bir sonraki sınava transfer etmemiz mümkün değildir. Tüm hazırlıklar kaydolunan sınava göre ayarlanmaktadır. Bir sonraki sınav için sınav merkezinize başvurmanız gerekmektedir.

Cambridge ESOL sınavıma hazırlanmak için hangi materyalleri kullanabilirim?
Bu konuda çalışmak için kitap arayışı içersindeyseniz çok sayıda seçenek mevcuttur. Bu konuda yayıncılara başvurun

Cambridge ESOL'un örnek sınavlarını indirebilir, eski testleri satın alabilirsiniz.

Fiziksel engelli isem ya da öğrenme güçlüğü sorunlarım varsa Cambridge ESOL sınavlarına girebilir miyim?
Evet. Özel durumları olan adaylar için Cambridge ESOL özel sınav koşullarını sağlamıştır, sınav merkezine Cambridge ESOL Özel Durumlar Ünitesi 'ni uygulaması için başvurunuz

Cambridge ESOL Özel Durumlar Ünitesi için daha fazla bilgi

Sınav sırasında performansımı etkileyecek olumsuz bir durum olursa ne olur?
Sınavdan hemen önce ya da sırasında katlanılamayacak boyutta bir durum ortaya çıkarsa sınav merkezi size özel durumlar planını uygulayacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için sınav merkezini arayın

Sınav puanımın ya da sertifikamın geçerlilik süresi ne kadardır?
IELTS dışında herhangi bir Cambridge ESOL sınavından aldığınız sertifika ömür boyu geçerliliğe sahiptir. Ancak, insanlar kolayca unutkanlaşabilir ve dil becerileri kullanılmazsa paslanabilir. İşverenler ya da kurumlar epeyce önceden alınmış bir sertifikayı değerlendirirken bu süre içinde dili kullanma koşullarınızı da göz önüne alarak sertifikanızı değerlendirme konusunda olumlu ya da olumsuz bir karar vermek durumunda olabilirler. Bu durumda tekrar sınavı almanızı talep edebilirler.

Cambridge ESOL sınavını geçerli sayan işverenleri ve kurumları araştırın

IELTS için geçerlilik süresi 2 yıldır. Daha fazla bilgi için www.ielts.org a başvurun.

Cambridge ESOL sınavına girdim, sonucu açıklar mısınız?
Sonuçlar sınav merkezlerine sınav tarihinden altı hafta sonra ulaştırılmaktadır. Sınav merkezleri de adaylara bildirmektedirler. Bireysel başvurulara sınav sonuçlarını bildirememekteyiz. Sınava girdiğiniz merkeze başvurun

 
Forum  |  Duyurular  |  Sınav Sonuçları   |  Hakkımızda  |  iletişim
Copyright © ARTİDİL, 2001-2009. All Rights Reserved